Οι μαθητές του τομέα Υγείας του ΕΠΑΛ Καστοριάς χρησιμοποιώντας τις γνώσεις που αποκτούν, παρασκεύασαν κηραλοιφές. Η κηραλοιφή είναι καλλυντικό και φάρμακο μαζί που έχει σαν βάση το αγνό κερί μέλισσας , το βαλσαμέλαιο ( το γνωστό μας σπαθόλαδο που προκύπτει από εξανθοσμία Hypericum Perforatum σε ελαιόλαδο) και διακριτικό άρωμα από αιθέριο έλαιο λεβάντας, κανέλας, μοσχολέμονου ή άγριου τριαντάφυλλου.

Ιδιότητες

Πρόκειται για αλοιφή πλούσια σε βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, αντιοξειδωτικά που τρέφει το δέρμα και τονώνει την ελαστικότητά του.

Τα δραστικά συστατικά του υπερικού-σπαθόχορτου ενισχύουν την ανάπλαση του δέρματος και περιορίζουν τα σημάδια του.

Έχει αντισηπτικές, αντιφλογιστικές, καταπραϋντικές, επουλωτικές, αντιγηραντικές και μαλακτικές ιδιότητες.

Κατάλληλη  για δερματοπάθειες, πληγές, έλκη, εγκαύματα, φλεγμονές, πόνους αρθρώσεων και μυών.

Ιδανική για προστασία των χειλιών χειμώνα/καλοκαίρι.

Η συνταγή μας περιλαμβάνει:Κερί μέλισσας,Ελαιόλαδο,Βαλσαμέλαιο,Αμυγδαλέλαιο

Αιθέριο έλαιο