Ο μαθητής Γυμνασίου και του Λυκείου, είναι ένας μικρομέγαλος, που βρίσκεται στην περίοδο της εφηβείας.Η εφηβεία που είναι μια μεταβατική φάση ανάμεσα στην παιδική ηλικία και την ενηλικίωση είναι μια από τις πιο κρίσιμες και της πιο περίπλοκες περιόδους της ζωής του ανθρώπου. Κατά τη διάρκεια της σημειώνονται ραγδαίες μεταβολές στο σώμα του, στο νοητικό, στο συναισθηματικό και τον κοινωνικό τομέα της ζωής του νεαρού μαθητή. Ταυτόχρονα ο νέος προσπαθεί για πρώτη φορά στη ζωή του να διαμορφώσει την προσωπική του ταυτότητα.

Το κλιπ αναφέρεται στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι, καθώς βιώνουν αλλαγές στο σώμα και την ψυχολογία τους, που τους οδηγούν αφενός σε αναζήτηση ταυτότητας, αφετέρου σε αισθήματα θλίψης και οργής, που εύκολα μπορούν να μετατραπούν σε βίαιη συμπεριφορά.

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε το βίντεο:

πηγή: Εκπαιδευτική Τηλεόραση