Αποτέλεσμα εικόνας για εικαστικος διαγωνισμος  ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΩΖΕΙ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΙΔΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΩΝ

ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΒΡΑΒΕΙΟΥ 3.000?

Αξιότιμοι κ.κ. Διευθύντρια/ντή και Εκπαιδευτικοί της Σχολικής Μονάδας,

• Με την υπ' αριθμ. 511/ΔΙΑΓ/11.12.2015 επιστολή μας απευθυνθήκαμε σε όλες τις σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ελληνικής επικράτειας και αιτηθήκαμε την συμμετοχή τους σε Εικαστικό Διαγωνισμό, με τίτλο "Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΩΖΕΙ - ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΙΔΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΩΝ - ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΒΡΑΒΕΙΟΥ 3.000?". Το αντικείμενο επί του οποίου εκλήθησαν οι σχολικές μονάδες να συμμετάσχουν με την παραγωγή έργων ζωγραφικής αφορά στην ανακύκλωση των συσσωρευτών οχημάτων και βιομηχανίας και αναλύεται με κάθε λεπτομέρεια, ως προς τον σκοπό και τον στόχο της πρωτοβουλίας μας στην σχετική επιστολή. Για την επιτυχία της προσπάθειας θεσμοθετήσαμε ένα χρηματικό βραβείο ύψους 3.000? και επιφυλαχθήκαμε για τη διατύπωση λοιπών όρων και διαδικασιών αξιολόγησης και εξέλιξης του Διαγωνισμού με το πέρας της προθεσμίας υποβολής εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής από τις σχολικές μονάδες στις οποίες είχαμε απευθυνθεί.
  • Με την λήξη της προθεσμίας υποβολής εκδηλώσεως ενδιαφέροντος στις 28/02/2016, μας γνωστοποιήθηκε η συμμετοχή 35 σχολικών μονάδων.
  • Ήδη από 16/02/2016 το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας με σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα, μας γνωστοποίησε ότι "θα παρέχει την αιγίδα του στις δράσεις πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης των μαθητών για τα ΣΕΔ και την ανακύκλωση συσσωρευτών".
  • Κατ' ανάλογο τρόπο το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με το υπ' αριθμ. 63231/Δ2/14.04.2016 έγγραφό του, μας γνωστοποίησε ότι "εγκρίνεται ο παραπάνω διαγωνισμός ως προς την εκπαιδευτική του σκοπιμότητα, για το σχολικό έτος 2016 - 2017, υπό τις παρακάτω όμως προϋποθέσεις:

Α) Η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω διαγωνισμό να είναι προαιρετική,

Β) Η συμμετοχή των μαθητών της εκάστοτε σχολικής μονάδας να είναι εθελοντική και

Γ) Να υπάρξει κατάλληλη παιδαγωγική ευαισθητοποίηση των μαθητών, ώστε να αποδώσουν καλλιτεχνικά το θέμα."

• Ταυτοχρόνως με το υπ' αριθμ. 63495/Δ2/14.04.2016 έγγραφο, το ΥΠΠΕΘ μας γνωστοποίησε ότι έθεσε υπό την αιγίδα του τον μαθητικό Διαγωνισμό και επιβεβαίωσε ως χρόνο διεξαγωγής του το σχολικό έτος 2016 - 2017.
  • Ως συνέπεια των ανωτέρω, ο Διαγωνισμός δεν πραγματοποιήθηκε κατά το προηγούμενο σχολικό έτος και προγραμματίστηκε για την τρέχουσα σχολική περίοδο. Σχετική επιστολή μας εστάλη την 4η Μαρτίου 2016 προς τις 35 σχολικές μονάδες που είχαν δηλώσει συμμετοχή στον Διαγωνισμό.

Αξιότιμοι κ.κ. Διευθύντρια/ντή και Εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας,

Με την παρούσα επιστολή μας, γνωστοποιούμε προς όλες τις σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τη διεξαγωγή του Διαγωνισμού με τίτλο "Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΩΖΕΙ - ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΙΔΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΩΝ - ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΒΡΑΒΕΙΟΥ 3.000?", για το σχολικό έτος 2016 - 2017, υπό τους κάτωθι τεχνικούς και χρονικούς περιορισμούς και προϋποθέσεις, λαμβάνοντας υπόψη και τις εγκριτικές Αποφάσεις του ΥΠΠΕΘ.

1. Ο Διαγωνισμός διεξάγεται για το σύνολο των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ελληνικής επικράτειας. Σύμφωνα με την εγκριτική Απόφαση του ΥΠΠΕΘ, η συμμετοχή των σχολικών μονάδων και των μαθητών στον Διαγωνισμό θα είναι προαιρετική και εθελοντική αντιστοίχως.
  2. Ο σκοπός και το αντικείμενο του Διαγωνισμού καθώς και το "υλικό" εξοικείωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών περιγράφονται στην αρχική επιστολή μας σχετικά με τον Διαγωνισμό, προσβλέποντας στην κατάλληλη παιδαγωγική ευαισθητοποίηση των μαθητών, ώστε να αποδώσουν καλλιτεχνικά το θέμα, όπως περιγράφεται στην Απόφαση του ΥΠΠΕΘ.
  3. Για την συμμετοχή στο Διαγωνισμό απαιτείται δήλωση συμμετοχής από τις ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες, με αποστολή email στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. . Οι 35 σχολικές μονάδες που είχαν δηλώσει συμμετοχή στην πρώτη περίοδο γνωστοποίησης του Διαγωνισμού δεν απαιτείται να δηλώσουν εκ νέου συμμετοχή, εκτός αν δεν επιθυμούν πλέον να συμμετάσχουν (βλέπε 10.05.2016 επιστολή μας).
  4. Ο τρόπος παρουσίασης των έργων καθώς και οι διαδικασίες αξιολόγησης και βράβευσής τους περιγράφονται αναλυτικά στην επιστολή μας: "ΟΡΟΙ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ",  όπως εγκρίθηκαν από το ΥΠΠΕΘ.
  5. Το χρονοδιάγραμμα εξέλιξης του Διαγωνισμού μέχρι την περαίωσή του, έχει ως ακολούθως:
  • 30/10/2016 πέρας προθεσμίας κατάθεσης δήλωσης συμμετοχής σχολικών μονάδων,
  • 15/12/2016 πέρας προθεσμίας υποβολής εικαστικών έργων των μαθητών,
  • 10/01/2017 πέρας προθεσμίας ανάρτησης των έργων στην ιστοσελίδα της Re-Battery (www.re-battery.gr),
  • 31/01/2017 απώτερος χρόνος ανακοίνωσης αποτελεσμάτων Διαγωνισμού. Θα ακολουθήσει ανακοίνωση για την διεξαγωγή της τελετής απονομής, η οποία θα πραγματοποιηθεί εντός του Φεβρουαρίου 2017.

Αγαπητοί μας Εκπαιδευτικοί,

Προσδοκούμε στη συμμετοχή και συνεργασία σας. Στηριζόμαστε στο έργο και την παράδοση του σχολείου σας σε θέματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και είμαστε σίγουροι ότι η κοινή μας προσπάθεια θα οδηγήσει στο να γίνουμε όλοι και κυρίως τα παιδιά, πιο ευαίσθητοι, περισσότερο συνειδητοποιημένοι πολίτες.

Με πολύ σεβασμό και βαθειά εκτίμηση,

Για την Re-Battery A.E.

Σοφία Χούμα