daskalos iranΤο όνομά του είναι Αλί Μοχαμαντιάν και αξίζει όλοι να το μάθουμε. Είναι Ιρανός δάσκαλος και μπήκε στη διαδικασία να ξυρίσει το κεφάλι του για να συμπαρασταθεί σε ένα μαθητή ο οποίος έχασε τα μαλλιά του εξαιτίας μιας ασθένειας.

Το παράδειγμά του ακολούθησαν όλοι οι μαθητές στην τάξη. Ο δάσκαλος κατάλαβε ότι ο συγκεκριμένος μαθητής είχε πέσει θύμα εκφοβισμού λόγω του ότι δεν είχε μαλλιά, γεγονός που τον οδήγησε χωρίς δεύτερη σκέψη στο να ξυρίσει και ο ίδιος το κεφάλι του. Τότε ήταν που ακολούθησαν και οι υπόλοιποι μαθητές και έτσι ο εκφοβισμός σταμάτησε. Ο πρόεδρος της χώρας, Χασάν Ροχανί, επαίνεσε τον συγκεκριμένο δάσκαλο και πρόσφερε οικονομική στήριξη στον μαθητή προκειμένου να λάβει ιατρική περίθαλψη για το πρόβλημά του.

Η ιστορία έγινε πρωτοσέλιδο στη χώρα και ο δάσκαλος μίλησε στην Guardian για το γεγονός: «Είμαι τόσο χαρούμενος που αυτή η κίνηση άγγιξε τις καρδιές τόσων ανθρώπων και που όλοι αντέδρασαν τόσο θετικά. Όλοι τώρα στο σχολείο θέλουν να ξυρίσουν το κεφάλι τους».

Ο Αλί Μοχαμαντιάν μίλησε επίσης και για τους μαθητές του οι οποίοι ακολούθησαν το παράδειγμά του: «Τους είπα να περιμένουν μέχρι να περάσουν τα κρύα του χειμώνα, αλλά μόλις επιστρέψαμε από την Τεχεράνη, είχαν ξυρίσει όλοι τα κεφάλια τους. Μπήκα στην τάξη και όλοι ήταν φαλακροί». Το παράδειγμα της μη περιθωριοποίησης, του αντι-ρατσισμού και της καταστολής του bullying, μπορεί να έρθει οποιαδήποτε στιγμή μέσα από οποιοδήποτε γεγονός.