Μνημόνιο συνεργασίας, μεταξύ του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας και του Επαγγελματικού Λυκείου Καστοριάς, υπογράφτηκε την  Τετάρτη 26 Απριλίου 2017 στις 11:00, στο Μεγάλο Αμφιθέατρο του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας στην Καστοριά. O σκοπός του μνημονίου είναι η υποστήριξη και η ποιοτική αναβάθμιση της Δευτεροβάθμιας Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης γενικότερα και στην Καστοριά ειδικότερα, προς όφελος της τοπικής και περιφερειακής ανάπτυξης και  του κοινωνικού συνόλου, χωρίς να θίγεται η αποστολή και ο ρόλος του κάθε συνεργαζόμενου φορέα.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ο πρόεδρος του τμήματος κ. Μιχάλας Άγγελος έκανε παρουσίαση του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Δ. Μακεδονίας. Από την πλευρά του ΕΠΑΛ Καστοριάς έγινε παρουσίαση των project  που λαμβάνουν χώρα κατά το τρέχον σχολ. έτος.

• Παρουσίαση Ομάδας Ρομποτικής - ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ με τη χρήση MBot
  • Παρουσίαση Ομάδας Easy Drivers - Επίδειξη Οχήματος που θα συμμετάσχει στο Διαγωνισμό 4χ4 in Schools

Σχετική εικόναΠαρουσίαση Ομάδας Ρομποτικής - ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ με τη χρήση MBot

Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας μαθητές  του τομέα Πληροφορικής -  ΕΠΑΛ Καστοριάς, οι οποίοι αποτελούν και τα βασικά μέλη της νεοσύστατης ομάδας Ρομποτικής  έκαναν επίδειξη ενός μέρους των εργασιών που πραγματοποιούνται στα εργαστήρια κατά την εκδήλωση υπογραφής του μνημονίου συνεργασίας του ΕΠΑΛ Καστοριάς με το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Δ. Μακεδονίας.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε επίσης το όχημα 4χ4 που θα μας εκπροσωπήσει στο διαγωνισμό 4χ4 in Schools.