Αποτέλεσμα εικόνας για καβαφης comicα) Φέτος, το πρόγραμμα «Ο Καβάφης πάει σχολείο» ταξιδεύει στην Περιφέρεια και καταλήγει στην Καστοριά, φέρνοντας μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου της περιοχής σε επαφή με το έργο του Αλεξανδρινού ποιητή.Το σχολείο μας  έχει την ευκαιρία να συμμετέχει στο σχολικό πρόγραμμα "Ο Καβάφης πάει σχολείο",  ένα σχολικό πρόγραμμα για τον Αλεξανδρινό ποιητή, από το Αρχείο Καβάφη και το Ίδρυμα Ωνάση.

Μέσα από έξι πρωτότυπα εργαστήρια, που πραγματοποιούνται από καλλιτέχνες και λογοτέχνες, προσεγγίζουμε τα «ιερά» κείμενα του Αλεξανδρινού ποιητή, αξιοποιώντας εργαλεία των  πλέον «απρόβλεπτων» τεχνών. Αυτή η δημιουργική και πρωτότυπη ανάγνωση βοηθά τους μαθητές στην καλύτερη κατανόηση και ερμηνεία των ποιημάτων του, ενώ το υλικό που θα προκύψει αναδεικνύει το σύγχρονο χαρακτήρα της καβαφικής ποίησης.

Οι μαθητές  μέσα από τη συμμετοχή τους  θα προσπαθήσουν να αναδείξουν το έργο του Αλεξανδρινού ποιητή με τη χρήση της τεχνολογίας και της πληροφορικής κάνοντας πράξη τη θεματική ενότητα:

"Κι αν ο Καβάφης ήταν κόμικς;"

Τα ποιήματα του Καβάφη γίνονται κλασικά εικονογραφημένα. Πώς θα ήταν άραγε η «Ιθάκη» σε εικόνες; Οι καβαφικοί στίχοι ζωντανεύουν καθώς οι μαθητές δημιουργούν τα δικά τους κόμικς.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κ. Λάλα Άννα (Φιλόλογος)
                                              κ. Γεωργίου Μαρία (Πληροφορικός)

β) Για δεύτερη συνεχή χρονιά επίσης το σχολείο λαμβάνει μέρος στο πρόγραμμα "4Χ4 in Schools" με την ομάδα "Easy Drivers"με σκοπό τη σχεδίαση και υλοποίηση ενός αμαξώματος 4Χ4 περιλαμβάνοντας τα ηλεκτρικά μέρη και τον κοτσαδόρο. Η σχεδίαση και υλοποίηση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του "πράσινου προσανατολισμού" κάνοντας χρήση φιλικών προς το περιβάλλον υλικών που προάγουν και ενισχύουν την οικολογική φιλοσοφία μέσω της τεχνολογίας.

Yπεύθυνος καθηγητής: κ. Κωτσόπουλος  Γ. (τομέας Οχημάτων)

Ιστοσελίδα προγράμματος :  4X4 Easy Drivers